De maand september was sinds jaar en dag de maand waarin zzp’ers een VAR-verklaring aan konden vragen voor het volgende jaar. Voor 2016 hoeft dat niet meer.

De VAR-verklaring, ofwel Verklaring arbeidsrelatie, gaat verdwijnen. In plaats daarvan kunnen opdrachtgevers en opdrachtnemers straks een overeenkomst opstellen en die opsturen naar de Belastingdienst.

De dienst zal op basis van die overeenkomst dan een beslissing maken of er sprake is van een dienstverband en of de opdrachtgever loonbelasting en premies moet inhouden.

De nieuwe regeling, waar de Eerste Kamer in september nog wel een klap op moet geven, betekent in principe meer werk voor met name de opdrachtgever. Nu kan een opdrachtgever ervan uitgaan dat het wel goed zit als een zzp’er met een VAR-wuo (Verklaring Arbeidsrelatie werk uit onderneming) aan komt zetten. Maar dat vrijbriefje gaat dus verdwijnen.

Voorbeeldovereenkomsten op site Belastingdienst

Toch zal het gedoe in de praktijk wel meevallen. De Belastingdienst kondigt aan de komende maanden voorbeeldovereenkomsten op de site te gaan zetten. De zzp’er en de opdrachtgever die een dergelijke standaardovereenkomst  gaan gebruiken en vanzelfsprekend aan alle voorwaarden die erin worden vermeldt voldoen, kunnen ervan uitgaan dat er geen loonheffing moet worden ingehouden.

Het staat zzp'ers en opdrachtgevers overigens wel vrij om een eigen afwijkende overeenkomst op te stellen, maar die moet dan wel naar de Belastingdienst worden gestuurd ter beoordeling (mailen naar [email protected]).

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl